Światowy Dzień AIDS
Kilka ważnych informacji
Od 1988 roku dzień 1 grudnia jest obchodzony jako Światowy Dzień AIDS. Jego celem jest uwrażliwienie na problem, solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi chorobą oraz profilaktyka zakażenia HIV poprzez informowanie społeczeństw o drogach zakażenia i możliwościach zapobiegania chorobie. Kampania odbywa się zawsze pod hasłem „Zatrzymać AIDS. Dotrzymać obietnicy”, ale dodatkowo co roku zmienia się jej szczególne przesłanie. Kilka liczb: Na świecie żyje blisko 38 mln osób zakażonych HIV. To liczba zbliżona do liczebności populacji Polski. Codziennie około 6 tys. mieszkańców naszego globu zakaża się HIV, a około 4,5 tys. umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS. Od roku 2020 uwaga całego świata skupiła się na pokonaniu pandemii COVID-19, ale nadal problem HIV/AIDS jest aktualny. W Polsce wykrywa się coraz więcej zakażeń HIV, podczas gdy w innych krajach europejskich (oprócz Europy Wschodniej) liczba zakażeń maleje. Zaniepokojenie budzi fakt, że około 50% zakażeń jest wykrywanych w bardzo późnym stadium, często pełnoobjawowego AIDS.
- Jak dochodzi do zakażenia AIDS? Wirus HIV przenosi się 3 drogami:
- przez kontakty seksualne
- przez krew – gdy zakażona krew dostanie się na skórę, która jest uszkodzona, na błonę śluzową np. do oka, nosa, jamy ustnej, itp. lub zostanie wstrzyknięta podczas używania wspólnych z innymi igieł i strzykawek np. do podawania narkotyków lub anabolików w zastrzykach;
- podczas ciąży, porodu lub karmienia piersią z zakażonej HIV matki na jej dziecko.
Nie ma ryzyka zakażenia HIV w sytuacjach takich jak mieszkanie pod jednym dachem z osobą zakażoną HIV, przebywanie np. w kinie, na basenie. Owady (np. komar) i zwierzęta nie przenoszą HIV.
- Kto może się zarazić HIV?
Każdy, bez względu na pochodzenie rasowe, religię lub orientację seksualną, jeśli prowadzi życie seksualne lub ma kontakt z zakażoną HIV krwią, może się zarazić. Ani płeć, ani wiek, ani wykonywany zawód nie chronią przed zakażeniem. Przed zakażeniem chroni znajomość dróg transmisji i stosowanie metod zmniejszających ryzyko zakażenia, powstrzymanie się od zażywania narkotyków, rozważne i odpowiedzialne podejmowanie życia seksualnego. Obecnie nie mówimy o „grupach ryzyka” , ale o „ryzykownych zachowaniach”.
Źródła:
https://www.aids.gov.pl/kampanie/CWL/09.html
https://www.gov.pl/web/wsse-gdansk/1-grudnia---swiatowy-dzien-walki-z-aids
Opracowanie: M. Chapuła - Pulit
Dodał: G.M.