Program
W służbie prawu - wycieczki do zakładu karnego w Bielsku – Białej
Wyjazdy odbyły się w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego Służby Więziennej związanego z prewencją przestępstw wśród młodzieży „W służbie prawu”.
W dniu 17.04.2023 odbyła się wycieczka uczniów klas 1d i 2a, a dnia 08.05.2023 r. pojechali uczniowie klas 3d i 2g. Cel wyjazdów to podnoszenie świadomości prawnej, profilaktyka społeczna i promocja pracy w służbie więziennej.
Po pozostawieniu wszystkich rzeczy w depozycie i po dokładnym sprawdzeniu personaliów i dokumentów uczestników udaliśmy się na prelekcję dotyczącą zakładu karnego. Pracownicy służby więziennej pokazali rodzaje broni i jej przeznaczenie w konkretnych sytuacjach, stosowane w celu zaprowadzenia porządku i bezpieczeństwa; tarcze ochronne, kaski, hełmy, ochraniacze na głowy, pasy obezwładniające, kajdanki itp. Pracownik Służby Więziennej pan plutonowy Leśko przedstawił specyfikę pracy w służbie więziennej. Pani psycholog porucznik Magdalena Stuchlik przedstawiła zadania psychologa i wychowawcy w zakładzie karnym oraz charakterystykę osadzonych, ich problemów nie tylko wynikających z kary, jaką jest pozbawienie wolności, ale również krótko opowiedziała o ich problemach zdrowotnych, rodzinnych i z przystosowaniem się do społeczeństwa. Dowiedzieliśmy się też o warunkach pracy służby więziennej oraz o wymaganiach , jakie należy spełnić, żeby pracować w zakładzie karnym.
Następnie udaliśmy się na zwiedzanie zakładu karnego: celi mieszkalnej, sklepiku, izolatki, sali odwiedzin, biblioteki z radiowęzłem, ambulatorium, korytarzy, na których przebywali więźniowie. Z okien mogliśmy zobaczyć tzw. spacerniak, gdzie osadzeni jedną godzinę dziennie mogą spędzić czas na świeżym powietrzu, na zakratowanym nawet z góry niewielkim terenie pod „opieką” uzbrojonych strażników i kamer.
Ostatnim punktem było szkolenie dla uczniów mające na celu podniesienie świadomości prawnej młodzieży oraz rozmowa z osadzonymi, którzy przedstawili historie swojego życia. 17.04. młodzież mogła porozmawiać z panem Patrykiem (lat 21), 08. 05. z panem Arkadiuszem (lat 48). Uczniowie dowiedzieli się, z jakich powodów osadzeni znaleźli się w więzieniu, jak wyglądały ich losy i jak już w wieku 13 – 14 lat podejmowali złe decyzje dotyczące swojego postepowania, co doprowadziło ich do wyroku pozbawienia wolności. Uczniowie zobaczyli też, jaki wpływ na zdrowie, a przede wszystkim na postępowanie i wybory życiowe osadzonych miały nałogi – uzależnienie do alkoholu i środków psychoaktywnych.
Pod koniec zajęć wypełniliśmy ankiety: nauczyciele dotyczące przydatności zajęć, uczniowie – dotyczące informacji, jakie uzyskali podczas wycieczki.
Zostaliśmy odprowadzeni do wyjścia, gdzie zwrócono nam rzeczy osobiste i dokumenty.
Wycieczka okazała się ciekawą metodą prowadzenia działalności edukacyjno – profilaktycznej. Nasi uczniowie nie mieli żadnego problemu z pozostawieniem na 3 godziny telefonów komórkowych w depozycie, na wycieczce postępowali zgodnie z bardzo restrykcyjnym regulaminem narzuconym przez ZK. Opiekę nad uczniami na wycieczkach sprawowali; pani pedagog Monika Hołownia, pan Grzegorz Marciak,i pan Grzegorz Pichnar. Zaproszono również dyrekcje CKAiU w Żorach: panią dyrektor Beatę Kuźnik i panią wicedyrektor Renatę Wieczorek. Organizatorem wyjazdów była pani pedagog Małgorzata Chapuła – Pulit, która również sprawowała opiekę nad uczniami 17.04.2023 r. W sumie z tej formy edukacji i profilaktyki skorzystało 38 naszych uczniów.
Więcej o programie: https://www.sw.gov.pl/aktualnosc/edukacja-mlodziezy-rusza-program-edukacji-prawnej-w-sluzbie-prawu
Opracowała: Małgorzata Chapuła - Pulit
Dodała: M.P.