Polskie Serce Pękło. Katyń 1940
Wyniki konkursu
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek – wraz z prezydentem Andrzejem Dudą oraz ministrami obrony narodowej, spraw wewnętrznych i edukacji – ogłosiła wyniki konkursu „Polskie serce pękło. Katyń 1940”. Był on skierowany do uczniów szkół średnich.
"Każda rocznica zbrodni katyńskiej skłania do refleksji. W 1940 roku, czyli 80 lat temu, sowieci dokonali zbrodni ludobójstwa na przedstawicielach elit państwa polskiego- powiedziała marszałek Witek . Podziękowała także młodym twórcom. "Konkurs mając na uwadze skalę zbrodni oraz znaczenie i rolę zamordowanych dla Polski postanowiliśmy nazwać „Polskie serce pękło. Katyń 1940”. Tytuł otworzył przed uczestnikami możliwość zaprezentowania wiedzy i przemyśleń na tytułowy temat w różnych formach prac pisemnych oraz plastycznych. Nie było więc dziełem przypadku, że wpłynęły rozprawy naukowe, opowiadania, eseje, wywiady, małe formy teatralne, listy oraz utwory poetyckie. Wśród prac plastycznych epatowała różnorodność w ujęciu tematu" - powiedziała marszałek Sejmu.
Jedną z wyróżnianych uczestniczek konkursu była uczennica naszej szkoły z klasy 2aTg Wiktoria Mikołajczyk. Zajęła 5 miejsce w kategorii plastycznej. Wielkie gratulacje.
Uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu miała odbyć się w Sejmie, lecz z powodu epidemii koronawirusa powstał film, w którym marszałek Sejmu ogłosiła wyniki wraz z członkami Komitetu Honorowego: prezydentem Andrzejem Dudą i ministrami: obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem, spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim, edukacji narodowej Dariuszem Piontkowskim oraz prezesem Instytutu Pamięci Narodowej Jarosławem Szarkiem.
"Wolność i prawda złączyły się nierozerwalnie w naszej historii najnowszej, a kłamstwo było zawsze narzędziem zniewolenia, również dziś. Kiedy znów mamy własne suwerenne państwo pielęgnujemy pamięć o bohaterach, którzy woleli zginąć niż zdradzić ojczyznę. Ich etos i dziedzictwo są fundamentem naszej narodowej tożsamości, zostawili nam wzór pracy dla odrodzonej wolnej Rzeczypospolitej" - powiedział prezydent Andrzej Duda.
Na konkurs, który zainaugurowano 28 stycznia br. w Muzeum Katyńskim w Warszawie, nadesłano w dniach od 1 lutego do 23 marca prawie 700 prac literackich i plastycznych z całej Polski.
Z naszej szkoły udział w konkursie udział wzięły uczennice klas technikum: wyróżniona Wiktoria Mikołajczyk (2aTg), Beata Cybulska (3bT), Oliwia Fajkis (3aT), Julia Kost (1bT), Anna Foks (3bT), Katarzyna Pepek (3bT). Nad konkursem czuwały panie: Katarzyna Szestak, Anna Krosny - Dudkiewicz i Katarzyna Wronka. Zostały przeprowadzone szkolne eliminacje w których wyłoniono trzy prace: Wiktorii Mikołajczyk, Beaty Cybulskiej i Oliwii Fajkis i prace te wysłano do Warszawy. Cieszymy się z sukcesu naszej uczennicy i mamy nadzieję, że zachęci to innych do udziału w kolejnych edycjach konkursu.
Lista laureatów na stronie Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej
http://sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/komunikat.xsp?documentId=A94DD59AFC6B2502C12586B6004A5334
Oracowanie: Katarzyna Wronka
Dodała: B.U.-M.