Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Pamiętajmy o bohaterach
Dzisiaj w całej Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto to jest hołdem dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony w 2011 r. Jest to data symboliczna, nawiązującą do wydarzeń, które miały miejsce 1 marca 1951. To właśnie tego dnia w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Śmierć ponieśli: Łukasz Ciepliński, Mieczysław Kawalec, Józef Batory, Adam Lazarowicz, Franciszek Błażej, Karol Chmiel i Józef Rzepka.
Nasza szkoła włączyła się w upamiętnienie tego dnia i w akcję MEN „Szkoła Pamięta”. Uczniowie wykonali gazetkę wykorzystując materiały Ministerstwa Edukacji Narodowej. W pierwszym tygodniu marca uczniowie klas pierwszych po gimnazjum, klas drugich BS i maturzyści obejrzeli Spektakl Sceny Faktu Teatru Telewizji „Pseudonim Anoda” o 25-letnim poruczniku Armii Krajowej Janie Rodowiczu i spektakl „Tajny współpracownik” – wstrząsającą historię cennego dla UB agenta pozostającego przez wiele lat nierozpoznanym.
Pamiętajmy o Żołnierzach Wyklętych. Niech ten Dzień będzie wyrazem naszego hołdu dla ich poświęcenia.
Opracowanie: Katarzyna Wronka
Dodała: B.U.-M.