Międzynarodowy Dzień Przeciwko Przemocy i Nękaniu w Szkole
„Przeraża mnie nie przemoc nielicznych, lecz cisza wielu.” - Martin Luther King, Jr.
Od trzech lat w pierwszy czwartek listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przeciwko Przemocy i Zastraszaniu w Szkole. Dzień ten proklamowano w listopadzie 2019 r. na 40. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Został on poparty przez wszystkie 193 kraje członkowskie: „Wzywa wszystkie kraje, organizacje i osoby do wspólnego celu, jakim jest zapewnienie, że szkoły są wolne od strachu i przemocy”.
Ten dzień ma na celu wyeliminowanie przemocy i nękania w szkołach na całym świecie, w tym cyberprzemocy, aby wszystkie dzieci i młodzież mogły realizować swoje prawo do edukacji, poczucia bezpieczeństwa, zdrowia i dobrego samopoczucia.
Zastraszanie dotyka uczniów w każdym wieku, we wszystkich krajach i regionach na całym świecie. Prawie jeden na trzech uczniów był szykanowany w ciągu ostatniego miesiąca, co sprawia, że jest to najczęstsza forma przemocy w szkołach. Jeden na dziesięciu uczniów był ofiarą cyberprzemocy, a ta forma znęcania się niestety rośnie. Konsekwencje są poważne: zastraszani uczniowie czują się w szkole jak obcy, częściej opuszczają szkołę niż ci, którzy nie są zastraszani. Mogą mieć gorsze wyniki w nauce, czują się samotni, nie mogą spać w nocy i znacznie obniża się ich samopoczucie psychiczne. Skrajne przypadki znęcania się mogą prowadzić do samobójstw. Żaden uczeń nie powinien żyć w strachu przed pójściem do szkoły.Trzeba pamiętać, że w świetle prawa wszystkie formy przemocy (m.in. przemoc fizyczna, nękanie i cyberprzemoc) są czynami karalnymi lub przestępstwem - w zależności od wieku sprawcy. W wielu sytuacjach przemocy są trzy strony: ofiara, sprawca i …..świadkowie przemocy. Świadkowie są bardzo istotni: mogą przerwać przemoc biorąc ofiarę w obronę, pokazując, że zachowanie sprawcy jest nieakceptowane lub zawiadamiając odpowiednie osoby (instytucje) o zaistniałej sytuacji.
Opracowanie: Małgorzata Chapuła – Pulit
Dodała: A.K. - D.