Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
20.11.2022 r.
W dniu 20 listopada 1989 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych podjęła historyczne zobowiązanie wobec dzieci na świecie, uchwalając Konwencję o prawach dziecka. Jest to najważniejszy dokument dotyczący prawa dziecka. Od czasu powstania, Konwencja przyczyniła się do poprawy życia dzieci na całym świecie. Polska ratyfikowała ten dokument w 1991 roku. Dzieckiem w rozumieniu Konwencji jest każda istota ludzka w wieku poniżej 18 lat (chyba, że zgodnie z prawem odnoszącym się do dziecka uzyska ona wcześniej pełnoletniość).
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to także okazja, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na trudną sytuację dzieci w różnych zakątkach świata, których prawa są drastycznie łamane, bądź nie są przestrzegane. Przywódcy państw oraz społeczność międzynarodowa powinni wypełniać złożone zobowiązania i podejmować kolejne działania na rzecz realizacji praw dziecka. Obowiązek ten spoczywa zarówno na rządach państw rozwijających się, jak i bogatych. Głównym sposobem egzekwowania Konwencji jest stałe monitorowanie krajów sygnatariuszy przez niezależny zespół ekspertów, zwany Komitetem Praw Dziecka ONZ, który składa się z 18. ekspertów w dziedzinie praw dziecka, pochodzących z różnych krajów i systemów prawnych.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to święto, o którym warto pamiętać. To okazja, aby przypomnieć sobie, że każdemu dziecku, niezależnie od jego pochodzenia, miejsca zamieszkania, koloru skóry czy wyznania, przynależą takie sam prawa – prawa człowieka. Dziecko jako istota rozwijająca i nabierająca doświadczenia, potrzebuje szczególnej ochrony, którą powinni zapewnić dorośli.
A czy ty znasz Konwencję o prawach dziecka? Jeśli chcesz lepiej poznać swoje prawa zajrzyj tutaj:
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19911200526/T/D19910526L.pdf
Źródło:
https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/
Opracowanie: Małgorzata Chapuła - Pulit
Dodał: G.P.