Dzień Praw Dziecka
20 listopada Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka
„Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się ze wszystkich sił, tego czego się pragnie”
/Paulo Coelho/
Janusz Korczak napisał: „Dziecko ma prawo do korzystania ze swoich praw, niezależnie od rasy, koloru, płci, języka, narodowości, wyznania lub pochodzenia społecznego”. Pisarz, pedagog i wychowawca walczył o prawa dzieci, o ich dobro i sprawiedliwość, o czym teraz przypomina Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.
Święto to jest obchodzone w Polsce 20 listopada, w rocznicę uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka i jest świetną okazją, aby uświadamiać i przypominać o tym, że najmłodsi mają swoje prawa i należy je respektować. Aby przestrzegać praw dziecka, trzeba je dobrze znać.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka jest obchodzony w Polsce od 29 lat, zawsze 20 listopada. Dlaczego akurat tego dnia? Ponieważ to właśnie 20 listopada 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła Konwencję Praw Dziecka. Inicjatorem uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka była Polska, co jest uważane za nasz wielki międzynarodowy sukces. Polska już w 1978 roku przedstawiła Komisji Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych projekt konwencji, która chroniłaby prawa dzieci.
Od momentu wejścia Konwencji o Prawach Dziecka w życie, jest to najważniejszy dokument mówiący o prawach najmłodszych obywateli. W Polsce pierwszy raz Dzień Praw Dziecka był obchodzony 20 listopada 2014 roku, a wnioskodawcą uchwalenia obchodów tego dnia był rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Ze względu na to, że rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ nie narzuca konkretnego dnia, w którym ma być obchodzony Dzień Praw Dziecka, w różnych krajach święto jest obchodzone w różne dni. W przeważającej większości krajów Europy Zachodniej jako Dzień Praw Dziecka przyjęto datę uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka, czyli 20 listopada.
LIST Z OKAZJI OGÓLNOPOLSKIEGO DNIA PRAW DZIECKA
"Nie ma dzieci – są ludzie…"
/Janusz Korczak/
Drodzy i Szanowni Państwo,
20 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka – święto ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2014 roku na wniosek Rzecznika Praw Dziecka. Jego coroczne obchody przypominają o szczególnej roli Polski – inicjatora uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, na świecie nazywanej Ojczyzną Praw Dziecka – w tworzeniu światowego systemu ochrony praw najmłodszych. To dzień, w którym głośniej niż zwykle mówimy o prawach dziecka, przypominając, że są one niezbywalne i należy je zawsze respektować.
Drodzy Młodzi Przyjaciele,
Już po raz ostatni jako Rzecznik Praw Dziecka, gdyż po 10 latach kończę swoja drugą i ostatnią kadencję na tej funkcji, z całego serca życzę Wam aby Wasze prawa zapisane m.in. Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz Konwencji o prawach dziecka były zawsze i bezdyskusyjnie przestrzegane. Pamiętajcie, że macie prawo domagać się od dorosłych pełnego respektowania przysługujących Wam praw. To nie są przywileje za dobre sprawowanie. Macie je dlatego, ze Jesteście ludźmi. Nie zapominajcie proszę, że każdego człowieka, niezależnie od wieku, kraju pochodzenia, koloru skóry, czy wyznawanej religii, należy traktować z godnością i należnym mu szacunkiem. Proszę też abyście pamiętali, że tam gdzie kończą się Wasze prawa zaczynają się prawa drugiego człowieka i nie można korzystając ze swoich praw naruszać praw drugiego człowieka. Życzę Wam wspaniałego, bezpiecznego i pogodnego dzieciństwa.
Drodzy Dorośli,
Prawa dziecka nigdy nie stały i nie stoją w opozycji do praw osób dorosłych – są tak samo prawami człowieka. Nie są one żadnym dodatkiem do systemu ochrony praw człowieka ale równorzędnym i niezbędnym jego elementem. Uszlachetniają ten system i czynią, że wszystkie dzieci są bezpieczniejsze. Uczmy zatem dzieci ich praw i tego jak w mądry sposób z nich korzystać. Chciałbym aby prawa dziecka były dla wszystkich dorosłych codziennością, oczywistością i nie podlegały kontestacji, gdyż służą one jedynie ochronie dobra najmłodszych. W tym szczególnym dniu pragnę przypomnieć przesłanie Ireny Sendlerowej, której rok obecnie obchodzimy: Dopóki będę żyła, dopóki mi sił starczy, zawsze będę mówiła, że najważniejsze na świecie i w życiu jest Dobro. – tym Dobrem we współczesnym świecie może być ochrona praw najmłodszych oraz traktowanie ich z należnym szacunkiem, nie tylko dzisiaj, ale przez każdy dzień w roku.
Serdecznie pozdrawiam pozostaję z wyrazami szacunku
Wasz Rzecznik
Marek Michalak
Rzecznik Praw Dziecka (2008-2018)
Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu
Przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka
Opracowanie: mgr Aneta Mrowiec