Dzień Edukacji Narodowej
Uroczysta akademia
"Nauczyciel ociera się o wieczność. Nigdy nie można stwierdzić, gdzie kończy się jego wpływ”.
Dnia 14 października 2024 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W tym roku już w progu sali gimnastycznej czekała na pedagogów miła niespodzianka, którą było wręczenie wykonanych przez uczniów klasy 3aT i 4aT zabawnych portretów – podobizn nauczycieli wraz z dołączonymi do nich życzeniami.
W imieniu społeczności uczniowskiej akademię poprowadził Kacper Bida z klasy 1d. Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem hymnu narodowego, a następnie prowadzący akademię złożył życzenia pedagogom i podziękował im za codzienny trud i wkład w wychowanie młodego pokolenia. Następnie odbyła się część artystyczna uroczystości. Jej mottem były słowa Henriego Adamsa – „Nauczyciel ociera się o wieczność. Nigdy nie można stwierdzić, gdzie kończy się jego wpływ”, a motywem przewodnim stała się podróż do niezwykłego laboratorium przyszłości z roku 3024. To w nim zbadano „relikt z przeszłości” – nauczyciela XXI wieku. Analizie poddano takie sfery jak mózg, serce i głos nauczyciela, w każdej z niej odkrywając ważne cechy, wykorzystywane na co dzień w pracy pedagogicznej:
„Działały tutaj setki modułów: Budowanie relacji. Czujnik zrozumienia. Empatia w działaniu.
Wsparcie w trudnych sytuacjach. Identyfikacja talentów. Zaawansowany algorytm - Zarządzanie klasą. Twórcze myślenie. Zarządzanie konfliktami”.
Z kolei narząd wzroku – oczy nauczyciela uznano za doskonałe narzędzie pozwalające okryć „ kto dryfuje myślami daleko od lekcji, kto ukrywa telefon pod ławką i kto nerwowo zerka na ściągę”.
Zabawna i wnikliwa jednocześnie analiza, ukazująca większość przydatnych cech i aspektów pracy pedagogicznej pozwoliła stwierdzić analityczkom, że mózg nauczyciela jest „skomplikowaną machiną”, której wpływu nie da się jednoznacznie określić – „jego oddziaływanie na przyszłość jest nieprzewidywalne i dalekosiężne”. Najbardziej optymistycznym komentarzem było jednak zasygnalizowanie przez laboratoryjną maszynerię błędu i stwierdzenie, że tego ”systemu” nie można odtworzyć, ponieważ „jego złożoność i unikalna natura są niepowtarzalne”. Akademię uświetnił także występ szkolnego chóru pod dyrekcją pana Adama Rojka.
Jak co roku życzenia nauczycielom oraz pracownikom obsługi i administracji złożyła dyrektor szkoły Beata Kuźnik, dziękując za codzienny trud, poświęcenie oraz pasję w wykonywaniu swojego zawodu. Pani dyrektor podkreśliła także, że każdy z pracowników szkoły, mimo że wykonuje różne czynności i obowiązki związane z nauczanym przedmiotem oraz sprawowaną funkcją pokazuje na co dzień w swojej pracy, że jest „superbohaterem”. Wyróżniającym się nauczycielom wręczono Nagrody Dyrektora Szkoły. Do grona nagrodzonych w tym roku należały panie: Bożena Długosz, Ewa Druch, Monika Hołownia, Anna Krosny – Dudkiewicz, Agnieszka Niedobecka, Adriana Sieńkowska, Katarzyna Szestak, Agnieszka Szwamberg, Dorota Timler i Iwona Żydek oraz panowie Grzegorz Marciak i Adam Rojek. Ponadto szkoła może poszczycić się przyznaniem Nagród Prezydenta Miasta Żory dla pań: Renaty Wieczorek i Małgorzaty Chapuły – Pulit.
Nagrodzono również pracowników obsługi i administracji szkoły - panie: Bożenę Bilich, Beatę Ciach, Iwonę Labzik – Ostręgę, Marcelinę Fojcik, Urszulę Konieczny, Edytę Prochot, Ewelinę Palengę i Annę Rogalską.
Gratulujemy serdecznie nagrodzonym, jak również życzymy wszystkim pedagogom i pracownikom szkoły wytrwałości oraz sukcesów w dalszej pracy.
Na zakończenie akademii poinformowano także o wynikach wyborów Samorządu Szkolnego. Przewodniczącą została Maja Ćwiek z klasy 3dT, a jej zastępczynią Maja Warakomska z 3aT. Ustępująca przewodnicząca Samorządu Szkolnego Zuzanna Gizler symbolicznie przekazała władzę nowej przewodniczącej, życząc jej sukcesów i wytrwałości w pracy na rzecz szkoły. Ostatnim punktem akademii był słodki poczęstunek przygotowany przez panie Agnieszkę Gorzawską, Jolantę Cebulę oraz Agnieszkę Szwamberg. Podziękowano także młodym artystom i osobom odpowiedzialnym za przygotowanie akademii oraz zaproponowano, by w dzisiejszym dniu włączyć wyłącznie „moduł celebrowania”.
Opracowała: Iwona Dźwięga
Dodał: G.P.